Türk Hizlandirici Merkezi

Destekleyen Kurumlar                                               

Photo 1Photo 2Photo4Photo 3
Welcome

Değerli Meslektaşlarım, Sevgili Gençler,


2005 Dünya Fizik Yılında büyük bir öngörüyle ve büyük beklentilerle Ankara Üniversitesi’nde başlattığımız Ulusal Parçacık Hızlandırıcıları ve Dedektörleri Yaz okulu yolculuğumuzda beşinci okula ulaşmış olmak ve büyük bir katılımla Bodrum’da 28.08-03.09.2009 tarihleri arasında sizlerle birlikte olmak bizi çok mutlu etti. Bir yıl hızlandırıcı, bir yıl dedektör ağırlıklı olarak organize ettiğimiz okulumuzun düzenlenmesinde emeği geçen başta Türk Fizik Derneği (TFD) Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri olmak üzere, V. UPHDYO Danışma, Bilim ve Düzenleme Kurullarında görev alan tüm meslektaşlarımıza siz katılımcılar adına teşekkür ediyorum. Bu beş yıllık süreçte bizi en çok üzen olay hiç kuşku yok ki birlikte yola çıktığımız çok değerli hocalarımızı ve kardeşlerimizi 2007’deki o elim uçak kazasında kaybetmek oldu. Bu vesileyle kendilerini bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyoruz ve onlara layık olmak isteğimizi haykırıyoruz. Gerek ulusal kongre ve okullarda yakaladığımız başarı ve süreklilik gerekse başta CERN üyeliğine ülke olarak tam üyelik başvurusunda bulunmuş olmamız ve Türk Hızlandırıcı Merkezi projemizde somut ilerlemeler sağlamış olmamız ise yine bu dönemde en büyük mutluluk kaynağımız oldu. Neredeyse 40 farklı üniversiteden ve kurumdan 150’ye yakın başvuru olması ve bunlardan 100’e yakınının okulumuza katılması yine bizi mutlu eden başka bir olgu oldu. Bu yılki yaz okulu sonunda yaptığımız genel yazılı yoklama ve burada gösterilen başarı ve ortaya konulan ödül sistemini hem bir yenilik hem bir atılım olarak kabul ediyoruz ve sürmesini istiyoruz. Ayrıca, V. UPHDYO’da RF, Vakum, Güç, Diyagnostik v.b. alt başlıklarda yeni derslerin programda yerini alması yakın bir gelecekte CERN Accelerator School (CAS) yapısını yakalama iddiamızı güçlendirmiştir.    


Çok iyi bilinmektedir ki, bir ülkenin Bilim ve Teknolojide yol alabilmesi, ilerlemesi ve ön sıralara yükselebilmesi bunun önemine inanmasına, bu alanlarda yapacağı yatırıma ve oluşturacağı alt yapıya, buna paralel olarak oluşturacağı bilimsel atmosferin giderek güçlenmesine ve büyümesine yakından bağlıdır. İşte bizim UPHUK ve UPHDYO serimiz parçacık hızlandırıcıları ve dedektörleri alanında ülkemizde ilgili kamuoyunun oluşumu ve gelişimi konusunda atılmış dev adımlardır.  
2010 yılında organize edilecek IV. Ulusal Parçacık Hızlandırıcıları ve Uygulamaları Kongresi (UPHUK-IV) ve Parçacık Dedektörleri ağırlıklı olarak organize edilecek VI. UPHDYO bu alanlarda ülkemizde atılan yeni iki dev adım olarak algılanmalı ve gerek organizasyon, gerekse katılım olarak yine her birimizin katkı koyacağı etkinlikler olmalıdır.


Adeta ikinci evimiz olan Bodrum ilçesinin kaymakamlık ve belediye olarak sağladığı destekler bizi organizasyon olarak her zaman cesaretlendirdi ve sorunsuz organizasyonlar yaşamamıza neden oldu. Bu vesileyle hepimiz adına Sayın Bodrum Kaymakamına ve Belediye Başkanına teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz.
İnanıyoruz ki bu yolculuğumuz, CERN’e tam üye olduğumuz ve Türk Hızlandırıcı Merkezi’ni kurduğumuz günlerden geçerek ilerleyecek ve çok olgun meyveler verecektir. Yine inanıyoruz ki, bu okul ve kongre serimiz bir gün tüm dünyada örnek gösterilecek ve gelecek nesillerimizin gurur duyacağı bir boyuta ulaşacaktır.

Emeği geçen herkesi bir kez daha kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.
Saygı ve sevgilerimle,
Prof. Dr. Ömer Yavaş (Ankara Üniv.)
UPHDYO-V Bilim Kurulu Başkanı          
3 Eylül 2009, Bodrum, MUĞLA