Tfd-30 Kongre Programı Açıklanmıştır. Program için tıklayınız.

Tübitak Bursu çıkmış olup, desteklenen kişilerin listesine ulaşmak için lütfen tıklayınız. (21/08/2013)

Kabul edilen sözlü ve poster bildirileri listesi için tıklayınız. (19/08/2013)

Konaklama bilgileri  yayınlanmıştır. İlgili sayfaya ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Yurt konaklamalarıyla ilgili bilgilere erişmek için
tıklayınız.

 

 

Türk Fizik Derneği 30. Uluslararası Fizik Kongresi'ni Istanbul Üniversitesi'nin ev sahipliğinde 2 - 5 Eylül 2013 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde gerçekleştireceğiz.

Kongrede ülkemiz fizikçilerinin bir araya gelmesinin yanı sıra, uluslararası katılımla dünya fizikçileriyle olan bilimsel iletişimin de arttırılması hedeflenmektedir. Ayrıca bu sene kongremize Nobel ödüllü fizikçi de katılmaktadır.

Carlo RUBBIA

1984 Nobel Fizik Ödülü Sahibi

“W ve Z alan parçacık bozonlarının keşfi”

Carlo Rubbia 31 Mart 1934 yılında Gorizia’da doğmuştur. Pisa'daki Scuola Normale'de okuduktan sonra 1959 yılında Pisa Üniversitesi'nde kozmik ışın deneyleri yaparak mezun oldu. Sonra Amerika'daki Columbia Üniversitesinde müonların bozulmaları ve nükleer yakalanmaları üzerine bir buçuk sene boyunca deneyler yaptı. Bu, Rubbia’nın zayıf etkileşmeler alanında yapmış olduğu deneyler serisinin ilkiydi ve CERN’de yapılan bu çalışması ile Nobel Ödülü’ni kazandı. 1984 yılı Nobel Ödülü Carlo Rubbia ve Simon van deer Meer’e, ortak çalışmaları olan Zayıf etkileşmelerin ara parçacığı olan W ve Z alan parçacık bozonlarının keşfine sebep olan büyük projeye katkılarından ötürü” verilmiştir. Haziran 2010 yılından itibaren Postdam’da bulunan İleri Sürdürülebilir Çalışmalar Enstitüsü’nün (IASS e.V.) Bilimsel Direktörlüğü görevini yapmaktadır.

Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu

Prof. Dr.Feza Gürsey Dersanesi

Prof. Dr. Ahmet Yüksel Özemre Dersanesi             Prof. Dr. Şevket Erk Anfisi

.       Ord. Prof. Dr.Cahit Arf Dersanesi             Prof. Dr. Kerim Erim Anfisi

.      Prof. Dr. Engin Arık Dersanesi               Prof. Dr. Fahir Yeniçay Dersanesi